Historie

Kolínský big band má své počátky v hospodě, zvané U Vodvárků, která má nejen hezké jméno, ale taky sál, kde se hudební produkce všeho druhu pořádaly už před mnoha lety. Právě sem pozval 8.března 1999 Jiří Šafařík několik zručných muzikantů a slíbil jim, že když budou hrát místo pro naše město typické dechovky swing, bude jim na zkouškách platit pivo. Kombinace pití zdarma a not z archivu po orchestru Antonína Votruby, legendárního kolínského kapelníka a propagátora swingu, zabrala. Záhy se splnil sen mnoha kolínských muzikantů, aby v Kolíně po dlouhé době zase hrál big band, tedy velká jazzová kapela. Orchestr nejprve používal název Swingband 99 a hrál především skladby proslavené orchestrem Glenna Millera. Archiv po Votrubovi však zahrnoval více než 100 originálně psaných aranžmá včetně kolorovaných partitur. Zásadní předěl v životě orchestru nastává v roce 2001. Na popud saxofonisty Aleše Čermáka hudebníci ustavili a registrovali občanské sdružení Kolínský Big Band. Tím sejmuli břímě provozu orchestru z ramen (a peněženky) Jiřího Šafaříka. Dirigování kapely a zejména řízení zkoušek přebírá po Miroslavu Ulcovi nejst. Josef Šťastný, profesionální hudebník a dirigent s praxí před velkými dechovými kapelami, ale také za bicími orchestru Karla Vlacha nebo menších kapel doprovázejících jeho sólisty. Je znám i jako vynikající aranžér a pedagog. Ke klasickému repertoáru tak začínají přibývat modernější aranžmá a zpívané evergreeny včetně těch verzí, které v Čechách proslavili Karel Hála, Eva Pilarová nebo Jitka Zelenková.

 Jiří Šafařík

 Jiří Šafařík (*1937) je zakladatelem a prvním kapelníkem orchestru. Od roku 2015 se již aktivně do produkcí ansámblu nezapojuje. Spravuje historický archiv not po orchestru Antonína Votruby.

 

Od roku 2003 máme konečně vlastní zkušebnu a v Zámecké zkoušíme pravidelně jednou týdně v úterý večer. V listopadu 2004 přichází další zlom. Na vlastní tričko pořádáme koncert, kde s námi zpívá jako host Marcela Králová. Nazkoušeli jsme pro ni deset krásných aranžmá jazzových standardů od Kamila Hály a mj. pochopili, že musíme podstatně obměnit repertoár a nabídnout svým posluchačům kromě hudby i zábavu. Koncerty v městském divadle v Kolíně se staly prestižní částí naší činnosti. Pořádáme je 2x ročně. Postupně jsme do Kolína pozvali jazzmany a také popové zpěváky, kteří rádi zpívají swing a jazz. Byly mezi nimi výše zmíněné legendy, ale i talentovaní studenti konzervatoří. Zásadní pomoc nám v tomto smyslu poskytla jazzová zpěvačka a pedagožka Eva Svobodová. Získali jsme také zajímavé noty přímo od autorů aranžmá, jazzmanů Jaromíra Hniličky,který si s námi také zahrál j.h. a Bohuslava Volfa, který navíc mimořádně pomohl, když zaskočil na jednom z koncertů u dirigentského pultu. V roce 2011 jsme živě v legendárním studiu A natočili díky pozvání Václava Kozla a BB Čro pět nahrávek (ukázky najdete v rubrice hudba). V dalších letech jsme doprovázeli mnoho známých tváří z oblasti jazzu a populární hudby (The Swings, Josef Laufer, Lee Andrew Davison, Leona Machálková, Dasha, Jan Smigmator, Jiří Stivín, Petr Vondráček, Matěj Ruppert, Michal Malátný a další). Zpívající celebrity často nechtějí věřit, že je doprovází amatérská kapela složená z inženýrů, doktorů, učitelů, studentů, penzistů a maminky na mateřské dovolené...

Kdo všechno mezi nás patří se dočtete v rubrice členové. O dalších hostech a kamarádech jazzmanech se dozvíte v rubrice hosté. O současnosti kapely více v rubrice hudba.